Menu Content/Inhalt
gości: 8225637
Dzień Kreta Drukuj
Redaktor: Jaco   
21.10.2007.
Ciemność jest tu całkowita.
W porównaniu z nią najciemniejsze
noce pod otwartym niebem
muszą się wydawać zaledwie zmrokiem.
Tutaj ciemność nabrała nowych własności.
Wypełnia przestrzeń jak zagęszczony płyn
zatapiając korytarze.
Przelewa się nimi, obmywa głazy
i opłukuje ciało chłodnym,
smolistym dotknięciem.
(Maciej Kuczyński – „Czeluść”) 

Fotorelacja w galerii

Piętrowa Szczelina – czwarta co do głębokości i siódma co do długości jaskinia Jury Krakowsko- Częstochowskiej. To główny cel naszego wyjazdu. Wcześnie rano siedzimy już w samochodzie i kierujemy się w stronę Mirowa. Dziura, Marysia, Kuba, Bartek i Jaco. Po czterech i pół godziny walki w tej jaskini wychodzimy na zewnątrz i udajemy się w kierunku innej. Jaskinia Kamiennego Gradu to nasz drugi cel. Tutaj też spędzamy trochę czasu i mierzymy się z okrutnie ciasnym zaciskiem wejściowym.  

Jaskinia Piętrowa Szczelina

Długość: 400 m
Głębokość: 40 m
Wysokość otworu: 400 m npm.
Położenie otworu: Niegowa, gmina Niegowa, woj. śląskie, Mirowska Góra.

Image

Opis jaskini: Mały otwór leży w zagłębieniu znajdującym się bezpośrednio w ziemi. Za otworem znajdujemy się w niewielkiej salce. Od niej w lewo, w dół, prowadzi wąski i stromy korytarz, obrywający się po kilku metrach nad wąska szczelina 10-metrowej głębokości. Szczelina, bardzo wąska u góry, rozszerza się ku dołowi. Można ja pokonać zjazdem lub przetrawersować i zejść na dno po zaklinowanych blokach. Miejsce to ma dosyć sugestywną nazwę Piekiełko. Idąc w dół, przechodzimy ciasne zawalisko i szeroka zapieraczką schodzimy na dno korytarza położone o 3 m niżej. Od niedawna można do tego miejsca dotrzeć również kierując się na prawo w niewielkiej salce za otworem wejściowym. Wchodzimy do ciasnej studzienki która podzielona jest dwoma progami. Pierwszy około metrowej wysokości. Za drugim progiem stosując zapieraczkę, schodzimy na pochyłe dno korytarza pokonując ok. 4 metry w pionie. To miejsce jest uciążliwe gdy wracamy na powierzchnię szczególnie z powodu ciasnoty, stanowi jednak obejście bardziej wygodne i nie wymagające liny. Zjazd lub trawers zasadniczym (starym ciągiem) Piekiełka wymagał więcej sprzętu i umiejętności. Korytarz tworzy wysoka szczelina. Jej dno, początkowo poziome, po kilkunastu metrach gwałtownie opada i urywa się nad Studnią Prezesa, której dno leży 37 m poniżej otworu jaskini. Studnie trawersujemy po wąskim gzymsie. Cały opisany wyżej fragment jaskini rozwinięty jest na jednej wielkiej szczelinie o przebiegu NE-SW i nachyleniu ok. 70 stopni. Za Studnią Prezesa szczelina zwęża się i po kilku metrach kończy. Dalej skręcamy w prawo i wąskim korytarzem dochodzimy do Studni Awenowcow - trzymetrowego progu w wąskiej szczelinie, szczególnie uciążliwego do pokonania w czasie powrotu. Istnieje jednak możliwość obejścia go jeżeli zadamy sobie trud pomyszkowania pod nim, gdyż prowadzi stamtąd korytarz łączący się z korytarzem u góry przed wejściem w Awen, jak i z dnem Studni Prezesa. Za studnią kręty korytarz doprowadza do Komory Starej Jaskini. Po drodze mijamy położone z prawej strony wejście do Labiryntu Króla Minosa. Komora Starej Jaskini jest najrozleglejszą salą w całej jaskini. Posiada ona charakter zawaliskowy; bardzo nierówne dno zalęgają wielkie bloki skalne odpadnięte od stropu. Wśród tego rumowiska powstał labirynt korytarzy położonych na rożnych wysokościach. Rozpiętość poziomów korytarzy w zawalisku jest znaczna i sięga od poziomu sali (-35 m) do najniższego miejsca w jaskini: -45 m. W kilku miejscach sali, a zwłaszcza w jej krańcu zachodnim, zachowały się fragmenty korytarzy nie zniszczonych przez obrywy. Są to korytarze Kryształowy i Bajkowy, z szeregiem form naciekowych. Jaskinia w przeważającej części nie posiada jednak form naciekowych, co wiąże się z aktywnym modelowaniem ścian i stropów przez pęknięcia i obrywy. Dno zalega gruz skalny i wielkie bloki wapienne. Końcowe partie Korytarza Bajkowego znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Jaskini Kamiennego Gradu.

Bibliografia:

  1. Szelerewicz M., Górny A., 1986, "Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej"
  2. Epimenides Cave Page - http://sktj.pl/epimenides/

W Jaskini Piętrowa Szczelina cała ekipa osiągnęła końcowe partie jaskini Korytarz Bajkowy.

Jaskinia Kamiennego Gradu

Długość: 50 m
Głębokość: 20 m
Wysokość otworu: 385 m npm.
Położenie otworu: Niegowa, gmina Niegowa, woj. śląskie, Mirowska Góra.

Image

Opis jaskini: Wejście znajduje się w sporym leju o stromo opadającym dnie. W najniższym miejscu leja widzimy zawalisko powstałe prawdopodobnie w miejscu pionowej studni. Do wnętrza jaskini prowadzi zacisk, położony nieco wyżej, zaraz za progiem ułożonym z belek, zabezpieczającym go przed zasypywaniem rumoszem skalnym. Za nim znajdują się dwie niewielkie salki. W pierwszej zachowały się polewy naciekowe i stalagmity; dno drugiej zalegają wielkie bloki, wśród których w najniższym miejscu komory znajduje się pionowa, 10-metrowej głębokości studnia prowadząca do dalszych partii. Sala pod studnią stanowi najobszerniejszy fragment jaskini. Leży ona w bezpośrednim sąsiedztwie końcowych części Korytarza Bajkowego jaskini Piętrowa Szczelina. W kierunku SE wysokość sali stopniowo się zmniejsza, na końcu przechodzi ona w zagruzowany komin, położony poniżej zawaliska części wstępnej. Dno Sali Tronowej zalega rumosz i bloki skalne.

Bibliografia:

  1. Szelerewicz M., Górny A., 1986, "Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej"
  2. Epimenides Cave Page - http://sktj.pl/epimenides/

Jaskinia Kamiennego Gradu w całości została spenetrowana jedynie przez Marysię i Jaca. Kuba i Dziura dotarli do salki za Zaciskiem Bidy. Bartek tym razem ograniczył się do wyciągania biednych sklinowanych grotołazów z zacisku (dzięki!)

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Uwaga! Sporty propagowane na łamach www.ZAWRAT.Kluczbork.pl mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Klub nie bierze żadnej odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.