Menu Content/Inhalt
Strona główna arrow Nasz dziennik arrow No i nareszcie jakiś wyjazd...
gości: 8225633
No i nareszcie jakiś wyjazd... Drukuj
Redaktor: Jaco   
10.02.2008.
Nareszcie bo już po sesji :) Tym razem w jaskinie.
Fotorelacja w Galerii

W składzie Marysia, Kuba,  Rafał, Jaco i nasz kolega ze śląska Irek wyruszyliśmy na jurę w celu przejścia nie odwiedzanych przez nas jak do tej pory jaskiń. Jako cel główny postawiliśmy sobie przejście Jaskini Szeptunów (Szmaragdowa). Przejście tej jaskini wymagało od nas specjalnego przygotowania, a dokładnie zakupu małego pontonu co o tej porze roku z uwagi na sezon nie było zbyt łatwe :) W jaskini tej na jej końcu znajdyje się małe jeziorko które należy pokonać aby jaskinia była zaliczona. Ma ono długość kilkunastu metrów i nie licząc dwóch malutkich korytarzy za nim stanowi koniec jaskini. Wszyscy uczestnicy wyjazdu dzielnie pokonywali jezirko pięciometrowej głębokości i tym samym zaliczyli jaskinie w całości. Jeszcze przed wejściem do tej jaskini rozgrzewaliśmy się w nieco innej odległej o około 40 km. Jaskini Księdza Borka która też była dość ciekawa. Wyjazd zaliczony do jak najbardziej udanych. Jednym z innych pozytywnych rezultatów naszego wyjazdu jest zdobycie namiarów GPS otworów jaskiń, które (w szczególności Jaskinia Ks. Borka) nie są łatwe do odnalezienia. W przyszłości te i inne namiary będa dostępne dla naszych klubowiczów po zalogowaniu na stronie.

Jaskinia Księdza Borka

Długość: 90 m.
Głębokość: 21 m
Wysokość otworu: ok. 400 m npm.
Położenie otworu: Niegowa, gm. Niegowa, woj. śląskie; góra Bukowiec.

Image

Opis jaskini: Najbardziej znana jest z faktu posiadania trudnego do odnalezienia otworu wejściowego. Należy do nielicznych jaskiń Jury które posiadają charakter zawaliskowy. Bezpośrednią przyczyną jej powstania była działalność tektoniczna górotworu w którym się znajduje, a jej obecny wygląd ukształtowały zawaliska związane z tym faktem. Pomimo to próżnia jest ciekawa i przypomina charakterem niektóre partie jaskiń tatrzańskich.
Otwór jaskini położony jest w ziemi na dnie małego leja. Próżnię tę tworzą dwie szczeliny znacznej wysokości, równolegle względem siebie i łączące są kilkoma korytarzami przebiegającymi na różnych poziomach.
Bezpośrednio z niewielkiego, pionowego otworu wchodzimy do ciasnej studzienki o głębokości 5,5 m. Prowadzi ona na niewielką półkę, położoną nad stromo nachyloną pochylnią. Z półki tej, ze środkowej części pochylni i z jej dna prowadzą korytarze do drugiej szczeliny. Posiada ona znaczną wysokość, sięgającą 16 m, przy stosunkowo niewielkiej szerokości. Dzieli ją kilka półek, utworzonych na różnych poziomach przez zaklinowane głazy. Dno, powstałe w podobny sposób, posiada szereg progów. W najniższej części osiąga ono poziom -21 m.
Jaskinia niemal nie posiada szaty naciekowej, występują w niej jedynie nacieki grzybkowe. Dno zalega rumosz skalny i namulisko piaszczysto-gliniaste.

Bibliografia:

  1. Szelerewicz M., Górny A., 1986, "Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej"
  2. Epimenides Cave Page - http://sktj.pl/epimenides/

 

Jaskinia Szeptunów (Szmaragdowa)

Długość: (?) 218 m.
Głębokość: 23 m (-15,5 +7,5) w tym 5 m głębokości jeziorko)
Wysokość otworu: 200 m npm.
Położenie otworu: Rudniki k/Częstochowy

Image

Opis jaskini: Otwór znajduje się w połowie 10 metrowej ścianki dolnego poziomu kamieniołomu w Rudnikach. Kamieniołom ten leży pomiędzy miejscowością, a stacją PKP. Obecnie nie prowadzi się w nim prac wydobywczych, ale wydaje się, że wstępne części jaskini ulegają stopniowemu niszczeniu. Korytarz wstępny o mytym charakterze prowadzi w głąb ściany skalnej. Występują w nim licznie skamienieliny i wypreparowane częściowo buły krzemienia. Od niego we wstępnej części odgałęzia się w prawo niski silnie myty korytarz. W pierwszej części jest on bardzo niski (wypełniony drobnym rumoszem), dalej nieco obszerniejszy o litym, bądź wypełnionym gliną dnie.  Po kilkunastu metrach dostajemy się do wysokiej i sali. Do góry ciągnie sie korytarz, którym po kilku metrach dochodzimy do niewielkiej studzienki. Jego końcowa część znajduje się blisko powierzchni. Cofamy sie do sali. W jej dnie znajduje sie wlot do 8 metrowej studni. Prowadzi ona do jeziorka, nad ktorym możemy stanąć na dość obszernej półce. Na półkę możemy się dostać inną drogą, przez tzw. Meander. Wchodzimy do niego niskim przełazem, lub szczeliną w górnym korytarzu. Stanowi on labirynt ciśnieniowych rur schodząch do poziomu jeziorka. W górnej jego części powstały ładne wymycia w kształcie żeber. Łaczy się on z półką nad jeziorkiem. Jeziorko ma dlugość kilkunastu metrów przy szerokości do 4 m. W dalszej części dostać się można do jego bocznej odnogi w sporej salce w której lustro wody oddzielone jest otrogą. Glebokość jeziorka sięga 5 metrów (przeciętnie 3). W jeziorku stwierdzono powolny, lecz stały przepływ wody. Nurkowania przeprowadzone w jeziorku pozwoliły stwierdzić, że pod wodą korytarze kontynuuja się w trzech kierunkach, a dalsza eksploracja jest możliwa, choć bardzo trudna (przewężenia, mącenie się wody). Jeziorko kończy główny ciąg jaskini.

Bibliografia:

  1. Epimenides Cave Page - http://sktj.pl/epimenides

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Uwaga! Sporty propagowane na łamach www.ZAWRAT.Kluczbork.pl mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Klub nie bierze żadnej odpowiedzialności za ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich uprawiania.